_

Bezdymky

Elektronická cigareta do lietadla: Môžem si ju zobrať alebo mi ju vyhodia?

muž s elektronickou cigaretou v ruke na letisku

Plánuješ dovolenku lietadlom a chceš si so sebou vziať svoju elektronickú cigaretu či vaporizér? Možno ťa zaujíma, či je možné použiť tieto zariadenia aj na letisku alebo na palube lietadla. V článku ti prinesieme užitočné informácie ohľadom tejto témy a poradíme praktické tipy.

Fajčenie v lietadle kedysi a dnes

Možno si ešte spomínaš na dávne časy spred 90-tych rokov (alebo si o nich počul), kedy bolo fajčenie povolené a akceptované takmer všade vrátane interiérov. Cigaretu si si mohol vyfajčiť v každej kaviarni, reštaurácii a dokonca aj na palube lietadla.

Áno, presne tak.

Mnohé letecké spoločnosti mali vyhradené priestory pre fajčiarov, kde si mohli vychutnať svoju chvíľku pre seba. S rastúcim povedomím o negatívnych účinkoch fajčenia, rešpektovaním nefajčiarov a celkovým sprísňovaní leteckých opatrení však fajčenie postupne mizlo – ako z lietadiel, tak aj z vnútorných priestorov mnohých kaviarní a reštaurácií.

Dnes už je fajčenie na palube väčšiny komerčných lietadiel prísne zakázané, či už z dôvodu bezpečnosti alebo ochrany zdravia cestujúcich.

Ako je to však s elektronickými cigaretami či vaporizérmi?

Môžem si zobrať e-cigaretu do lietadla?

Ak sa chystáš na dovolenku lietadlom a rád/rada by si si so sebou vzal/a svoju bezdymku či vaporizér, máme pre teba informácie, ktoré sa ti určite zídu.

E-cigaretu si do lietadla vziať môžeš

V prepravnom poriadku väčšiny leteckých spoločností nenájdeš žiaden zákaz prevážania elektronickej cigarety. Svoje zariadenie si tak pokojne môžeš zobrať do lietadla. Každá spoločnosť však môže mať trochu iné pravidlá ohľadom umiestnenia.

Väčšina spoločností vyžaduje, aby bola bezdymka umiestnená v príručnej batožine, ktorú máš so sebou na palube – teda nie v odbavenej batožine.

V odbavenej batožine je možné prevážať len e-liquidy. Znamená to teda, že ak sa rozhodneš cestovať s e-cigaretou vo vrecku, v kabelke či ruksaku, je to spravidla povolené a nemali by ti ju vyhodiť.

Pred cestou sa vždy odporúča skontrolovať, či je zariadenie vypnuté, odmontovať atomizér a vybrať batériu (ak nie je integrovaná).

Používanie e-cigarety počas letu nie je povolené

zákaz elektronickej cigarety na bezpečnostnom lístku na palube lietadla

Z dôvodu bezpečnosti a ochrany spolucestujúcich je používanie elektronických cigariet na palube lietadla v drvivej väčšine spoločností zakázané. Samozrejme, súkromné lety môžu byť výnimkou.

V tomto prípade tak letecké spoločnosti nerobia rozdiely medzi klasickým fajčením a vapovaním.

Použitie e-cigarety na letisku môže byť povolené

Pravidlá jednotlivých letísk ohľadom používania klasických aj elektronických cigariet sa môžu líšiť. Zvyčajne je však väčšinou akékoľvek fajčenie vo verejných vnútorných priestoroch, teda halách či termináloch, zakázané.

V tomto smere letiská zväčša nerozlišujú medzi cigaretami a e-cigaretami. Väčšina má však vyhradené vonkajšie alebo vnútorné fajčiarske zóny, kde si svoju cigaretu či bezdymku môžeš vychutnať.

Ak si nie si istý, informuj sa u personálu letiska.

Sleduj obmedzenia ohľadom batérií

V prípade, že máš elektronickú cigaretu s nabíjateľnou batériou (napríklad lítiovou), je dôležité dodržiavať obmedzenia týkajúce sa kapacity batérií. Mnohé letecké spoločnosti povoľujú prenášanie lítiových batérií len do určitého výkonu (zvyčajne do 100 Wh).

Toto sa týka najmä nabíjateľných vaporizérov, takže s jednorazovými e-cigaretami to riešiť nemusíš.

Obmedzenia ohľadom e-liquidov

Keďže e-liquidy sú kvapalina ako každá iná, týkajú sa ich prísne opatrenia leteckých spoločností ohľadom prevážania tekutín. Štandardne platí, že objem jednotlivých nádob by mal mať maximálne 100 ml a všetky musia byť uložené v priehľadnom uzatvárateľnom plastovom vrecku s objemom maximálne 1 liter.

Bežné objemy náhradných e-liquidov sa však nepohybujú vo vyšších objemoch ako 100 ml, takže by to nemalo byť problémom. Nezabúdaj, že každá krajina a letecká spoločnosť môže mať vlastné pravidlá ohľadom elektronických cigariet a e-liquidov, preto sa s nimi oboznám pred cestou.

Vyhneš sa tak zbytočným nepríjemnostiam.

Prečítaj si tiež

Články, ktoré by ťa mohli zaujímať

Ako zistiť, či vaše dieťa používa bezdymové produkty? Signály a správanie, na ktoré si dať pozor

Bezdymové produkty sú u mladých čoraz populárnejšie, no ich užívanie môže ohroziť zdravie detí. Zistite, aké riziká prinášajú, ako spoznať varovné signály a ako predchádzať závislosti na nikotíne.

Ako sa s deťmi rozprávať o rizikách nikotínu

Ako s deťmi hovoriť o rizikách nikotínu? Zistite, kedy začať rozhovor, ako efektívne komunikovať a pomôcť im odolať tlaku rovesníkov. Praktické tipy pre rodičov.

Pasívne fajčenie: Čo to vlastne je a môže zabíjať?

Fajčenie je škodlivý zlozvyk, ktorý neohrozuje len fajčiarov, ale aj ľudí v ich okolí. Cigaretový dym totiž nie je možné vo vzduchu len tak izolovať a ak sa v prítomnosti fajčiarov nachádza ktokoľvek iný, časť z neho vdýchne. 

Je dobré prestať fajčiť naraz zo dňa na deň?

Je v poriadku prestať fajčiť zo dňa na deň? Zisti, ako to celé zvládnuť! Objav praktické tipy na úspešné odvykanie a výhody pre tvoje zdravie, vzhľad a peňaženku.

Nikotínové sáčky? Ak ich máš rád, tak tieto musíš vyskúšať

Fajčenie a vapovanie nie sú jedinými spôsobmi užívania nikotínových výrobkov. Pre tých, ktorým z akéhokoľvek dôvodu nevyhovuje dym či para a hľadajú diskrétnejší spôsob, sú tu napríklad nikotínové sáčky.

Registruj sa a využi našu veľkorysú akciu 1+1 na svoju prvú objednávku

Zaregistruj sa a získaj akciu 1+1 na svoju prvú objednávku. Stačí keď klikneš na tlačidlo nižšie a vyplníš svoje údaje.

Chcem získať akciu 1+1