Top značky
Populárne značky
Bezdymky
Bezdymové cigarety alebo tzv. bezdymky sú súčasným trendom, ktorý postupne z trhu vytláča klasické „papierové“ cigarety. Ak si o tomto fenoméne ešte nepočul alebo je to pre teba novinka, v tomto článku sa o ňom môžeš dozvedieť viac.
Podobne ako mobily nahradili pevné linky alebo chatovanie a posielanie hlasových správ nahradilo písanie listov, tak aj vo svete fajčenia prebieha malá revolúcia.
Hoci klasické cigarety na trhu stále dominujú a majú svojich skalných fanúšikov, najmä mladí dospelí čoraz viac vyhľadávajú alternatívy, vďaka čomu trend bezdymiek naberá na sile.
Bezdymka alebo bezdymová cigareta je v podstate typ elektronickej cigarety. Najčastejšie takto označujeme jednorazové alebo POD e-cigarety s nízkou produkciou paru.
Tento pojem však ešte presnejšie pomenúva toto zariadenie. Elektronická cigareta totiž skutočne nedymí (v pravom zmysle slova), čo je jej najväčšou prednosťou.
Ako je to možné?
Horenie tabaku v klasickej cigarete prebieha približne pri teplote 600 až 900°C. Na to, aby sa uvoľnil nikotín, teda hlavná účinná látka v cigarete, však horenie nie je potrebné. Uvoľniť sa totiž dokáže aj pri zahriatí na teplotu nižšiu ako 350°C.
Bežne sa teplota žhavenia v bezdymkách pohybuje približne v rozmedzí od 100 do 300°C.
Záleží od konkrétneho zariadenia a náplne.
V elektronickej cigarete či bezdymke teda vôbec nedochádza k procesu horenia a spaľovania tabaku. Ak zariadenie používa tabak, tak sa len zahrieva a následne odparuje. Prípadne nie je tabak prítomný vôbec, ale používa sa beztabakový e-liquid, ktorý sa taktiež zahrieva pri nižšej teplote.
Znamená to, že používateľ namiesto dymu inhaluje vodnú paru, respektíve aerosól.
Bezdymky sú obľúbenou voľbou najmä preto, že ich používanie je diskrétnejšie a neobťažuje okolie nepríjemným cigaretovým dymom. Nie je tak prítomný takmer žiaden zápach, ktorý by sa držal na oblečení, rukách či vo vlasoch.
Podľa typu zariadenia je cítiť len typická jemná aróma alebo vôňa konkrétnej príchute e-liquidu.
Existuje viacero technológií, na základe ktorých bezdymky fungujú. Zahŕňajú najmä:
Tieto zariadenia používajú pevné tabakové náplne, ktoré sa do e-cigarety zasunú. Tabak sa pomaly zahreje na takú teplotu, aby sa uvoľnil nikotín, ale aby nedošlo k horeniu a nevznikol dym.
Je teda prítomná chuť tabaku, ale nie nepríjemný decht, ktorý vzniká pri spaľovaní v klasických cigaretách.
E-liquidové zariadenia môžeme ďalej rozdeliť na jednorazové bezdymky, POD systémy alebo vaporizéry. Všetky tieto zariadenia však používajú tekuté náplne e-liquidy, ktoré vôbec neobsahujú tabak.
Môžu obsahovať nikotín v rôznej koncentrácii, ale nemusia ho obsahovať vôbec (beznikotínové náplne). Okrem nikotínu sa v zmesi nachádzajú ďalšie látky, ako napr. glycerín, propylén glykol a aromatické látky.
Zahriatím roztoku vzniká aerosól, ktorý používateľ vdychuje.
Špecifickou kategóriou alternatív, ktoré neprodukujú dym ani vodnú paru, patria nikotínové sáčky. Sú určené pre používateľov, ktorí nevyhľadávajú samotné fajčenie alebo inhalovanie, ale chcú len účinky nikotínu.
Nikotínové vrecko si len vložíš pod hornú peru a necháš vstrebať cez sliznicu. Jeho použitie je tak ešte diskrétnejšie ako v prípade elektronických cigariet.
Bezdymové alternatívy cigariet prinášajú niekoľko výhod, ale aj nevýhod, ktoré je potrebné zvážiť skôr, ako sa pre niektorú z nich rozhodneš.
Bezdymové cigarety by sa síce mohli považovať za menej škodlivé než tradičné cigarety, ale nie sú bez zdravotného rizika. Hlavný rozdiel spočíva v spôsobe, akým sa tabak spracováva a aké látky sa uvoľňujú pri použití.
Absentuje najmä škodlivý decht a oxid uhoľnatý, ktoré sa uvoľňujú pri klasickom fajčení. V skutočnosti však zatiaľ neexistuje dostatočný výskum a dosť vedeckých poznatkov na to, aby sa bezdymové cigarety dali označiť za dlhodobo menej škodlivé.
Pri prechode na alternatívy cigariet je vhodné najskôr dobre zvážiť výber správneho zariadenia. Pomôže ti informovať sa v článkoch na našom blogu a preskúmať ponuku v e-shope.
Nájdeš tam jednorazové bezdymky, POD bezdymky, vaporizéry či nikotínové vrecká.
Ak chceš prejsť na bezdymky z klasických cigariet, vhodnou voľbou pre teba budú práve jednorazové a podové bezdymky, ktoré poskytujú podobný zážitok ako pri fajčení cigarety, iba bez nepríjemného dymu.
Sú jednoduché na obsluhu a pripravené na okamžité použitie.
Hoci vapovanie v exteriéri je takmer bez obmedzení (s výnimkou verejných miest, ako sú napr. zastávky mhd), v interiéri to už také slobodné nie je. V niektorých podnikoch a na vyhradených miestach môže byť vapovanie povolené, ale v podstate sa na neho vzťahujú rovnaké pravidlá ako pre fajčenie.
Riaď sa preto konkrétnych zákazov a obmedzení. Pozor dávaj taktiež pri cestovaní do cudzích krajín, pretože pravidlá tam môžu byť prísnejšie. Jediná alternatíva, na ktorú sa nevzťahujú prakticky žiadne obmedzenia pri užívaní kdekoľvek, sú nikotínové vrecúška.
Na túto otázku nie je možné jednoducho odpovedať, pretože obsah nikotínu v rôznych cigaretách a bezdymkách sa líši, rovnako tak sa líši aj jeho vstrebávanie.
Obsah nikotínu v bezdymkách je však veľmi variabilný. Na trhu nájdeš bezdymky a e-liquidy s obsahom nikotínu od 0 mg/ml až po 20 mg/ml.
Viac o tejto téme si môžeš prečítať v článku - koľko mg nikotínu má cigareta.
Áno, bezdymky môžu byť vhodným spôsobom, ako si od fajčenia odvyknúť.
Vďaka rôznej koncentrácii nikotínu a možnosti voľby beznikotínových náplní umožňujú postupné znižovanie dávky, prípadne úplné vyradenie nikotínu s tým, že fyzický a spoločenský aspekt fajčenia/vapovania zostane. Dané však nie je doposiaľ podložené žiadným výskumom a lekárskou obcou.
Bezdymové cigarety sú modernou náhradou tradičných cigariet, ktoré porážajú niekoľkými výhodami. Nedymia, nesmrdia, neobťažujú okolie, ponúkajú rôzne koncentrácie nikotínu vrátane beznikotínovej verzie, a môžu pomôcť pri odvykaní.
Napriek tomu je potrebné byť pri ich používaní rovnako obozretný ako pri fajčení. Existuje totiž riziko závislosti, ako aj zdravotné riziká spojené s vapovaním, ktoré doteraz neboli dostatočne preskúmané.
Články, ktoré by ťa mohli zaujímať
Bezdymové produkty sú u mladých čoraz populárnejšie, no ich užívanie môže ohroziť zdravie detí. Zistite, aké riziká prinášajú, ako spoznať varovné signály a ako predchádzať závislosti na nikotíne.
Ako s deťmi hovoriť o rizikách nikotínu? Zistite, kedy začať rozhovor, ako efektívne komunikovať a pomôcť im odolať tlaku rovesníkov. Praktické tipy pre rodičov.
Fajčenie je škodlivý zlozvyk, ktorý neohrozuje len fajčiarov, ale aj ľudí v ich okolí. Cigaretový dym totiž nie je možné vo vzduchu len tak izolovať a ak sa v prítomnosti fajčiarov nachádza ktokoľvek iný, časť z neho vdýchne.
Je v poriadku prestať fajčiť zo dňa na deň? Zisti, ako to celé zvládnuť! Objav praktické tipy na úspešné odvykanie a výhody pre tvoje zdravie, vzhľad a peňaženku.
Fajčenie a vapovanie nie sú jedinými spôsobmi užívania nikotínových výrobkov. Pre tých, ktorým z akéhokoľvek dôvodu nevyhovuje dym či para a hľadajú diskrétnejší spôsob, sú tu napríklad nikotínové sáčky.
Zaregistruj sa a získaj zľavu až 10 € na svoju prvú objednávku. Stačí keď klikneš na tlačidlo nižšie a vyplníš svoje údaje.
Chcem získať zľavu 10 €