_

Ospravedlňujeme sa za dočasne zníženú skladovú zásobu vybraných produktov. Táto situácia je spôsobená legislatívnymi zmenami – zavedením spotrebnej dane na elektronické cigarety a nikotínové výrobky na Slovensku, čo dočasne ovplyvnilo dostupnosť týchto produktov, pretože každý produkt musí byť po novom a opatrený kontrolnou známkou=kolkom.

Bezdymky

Vaping vs. smoking: Aké sú rozdiely a čo je obľúbenejšie?

rozdiely vaping vs smoking

Vaping a smoking sú zahraničné výrazy, ktoré označujú spôsob inhalovania určitých substancií. Napriek tomu, že majú mnoho spoločného, sú medzi nimi výrazné rozdiely. V posledných rokoch sa vaping dostáva viac do popredia a najmä u mladšej generácie vytláča fajčenie. 


Prečo je to tak a v čom sa od seba líšia?


Niekedy sa môžeš stretnúť so slovami vaping a smoking, inokedy s pojmami fajčenie a vapovanie. Práve vapovanie je pre mnohých, najmä staršie ročníky, novinkou. 


U mladšej generácie dospelých je naopak v súčasnosti preferovanejšie ako fajčenie.


Čo je vaping


V prvom rade si predstavme vapovanie, ktoré sa stáva modernejšou alternatívou fajčenia.


Vaping, alebo po slovensky vapovanie, je spôsob inhalácie aerosólu, ktorý vzniká zahrievaním tekutiny v elektronickej cigarete, jednorazovej bezdymke, podovej bezdymke či vaporizéri


Niektorí sa mylne domnievajú, že ide o inhalovanie dymu, ale nie je to tak. Tekutinu, ktorá sa zahrieva v zariadení na vapovanie, napríklad vo vaporizéri či bezdymke, nazývame e-liquid


E-liquid môže obsahovať tieto zložky:


  1. Propylénglykol a rastlinný glycerín – tieto látky sú zodpovedné za vytváranie pary.
  2. Nikotín – môže obsahovať nikotín v rôznych koncentráciách, alebo môže byť aj úplne bez neho.
  3. Aromatické látky – vytvárajú rôzne príchute e-liquidov.
  4. Ďalšie prísady – môže obsahovať ďalšie pridané látky, ktoré sú často označované za kontroverzné, ako napríklad CBD či HHC a im podobné kanabinoidy.


Ako vaping funguje


V prvom rade je potrebné v zariadení na vapovanie zahriať tekutinu (e-liquid), aby sa zmenila na aerosól. Ten sa následne inhaluje, pričom sú možné dve metódy inahlovania: 


  1. MTL (mouth to lung = z úst do pľúc) alebo
  2. DTL (direct to lung = priamo do pľúc).


Narozdiel od fajčenia pritom nedochádza k horeniu alebo spaľovaniu, čo eliminuje vznik niektorých toxických látok bežne prítomných v cigaretovom dyme. Hoci je vapovanie aj kvôli tomu považované za menej škodlivé, neznamená to, že je bez rizika


Ak sú používané náplne s obsahom nikotínu, stále ide o návykovú látku, ktorá vytvára závislosť.

vapovanie


Čo je smoking


Aj keď fajčenie zrejme poznáš, nie je na škodu vysvetliť si, ako tento proces funguje.


Smoking, alebo po slovensky fajčenie, je proces inhalácie dymu, ktorý vzniká spaľovaním niektorých látok, najčastejšie však tabaku. Tabak sa môže baliť do cigariet, cigár alebo fajok.


Fajčenie je v súčasnosti stále najrozšírenejšou formou užívania nikotínu – teda návykovej látky, ktorá sa v tabaku nachádza.


Ako fajčenie funguje


V prvom rade je potrebné zapáliť tabak (napr. v cigarete), čo spôsobí jeho horenie a tvorbu dymu. Následne fajčiar inhaluje dym s obsahom nikotínu a ďalších látok, ako sú decht, oxid uhoľnatý a ďalšie, do pľúc.


Tieto látky sa cez pľúcne tkanivo dostávajú do krvi a ďalej do mozgu, kde spôsobujú rôzne účinky.


Najčastejším spôsobom inhalovania pri klasickom fajčení je tzv. mouth to lung (MTL), teda z úst do pľúc. Vtedy sa dym najskôr nasaje do úst, chvíľu sa podrží a až potom sa vdýchne hlbšie do pľúc.


Prečo ľudia fajčia?


Najčastejším dôvodom je návykovosť nikotínu, ktorý postupne vytvára závislosť. Ďalšími dôvodmi sú sociálne a kultúrne faktory či psychologický faktor, kedy fajčenie pomáha ľuďom zvládať stres, úzkosť či nudu.


Zdravotné riziká fajčenia


Treba však podotknúť, že fajčenie prináša mnohé zdravotné riziká a je jednou z hlavných príčin zdravotných problémov vo svete. Spája sa napríklad s:


  • rakovinou pľúc, hrtana či ústnej dutiny,
  • srdcovo-cievnymi ochoreniami,
  • chronickými pľúcnymi ochoreniami a ďalšími rizikami.


Predpokladá sa, že fajčenie je príčinou až 30 % úmrtí na rakovinu (nois.sk). Okrem aktívneho fajčenia je nebezpečné aj pasívne fajčenie, ktoré vystavuje riziku aj nefajčiarov.

klasické fajčenie


Rozdiely medzi fajčením a vapovaním


Niektoré rozdiely sme si už načrtli, no poďme si ich zhrnúť. Fajčenie a vapovanie sa líšia v mnohých aspektoch, napríklad v spôsobe fungovania, účinkoch, zložení či zdravotných rizikách.


K hlavným rozdielom patria…


1. Spôsob fungovania


  • Fajčenie: Dochádza pri ňom k spaľovaniu tabaku, čím vzniká dym obsahujúci množstvo škodlivých chemických látok vrátane spalín.
  • Vapovanie: Dochádza k zahrievaniu e-liquidu, čím vzniká aerosól (nie dym) s obsahom niekoľkých látok, zvyčajne vrátane nikotínu. Keďže nedochádza k horeniu, netvoria sa spaliny.


2. Chemické zloženie


  • Fajčenie: Cigareta obsahuje tisícky chemikálií, z ktorých mnoho je toxických a karcinogénnych (napr. decht, oxid uhoľnatý, formaldehyd). Nikotín je hlavnou návykovou látkou.
  • Vapovanie: E-liquid obsahuje propylénglykol, rastlinný glycerín, arómy a nikotín (ale nemusí). Pri vapovaní sa tvorí menej škodlivých látok, ale stále sú prítomné potenciálne škodlivé chemikálie (napr. diacetyl, ťažké kovy a ďalšie).


3. Účinky na zdravie


  • Fajčenie: Spája sa s vážnymi a smrteľnými ochoreniami, ako sú rakovina pľúc, chronická obštrukčná choroba pľúc a ďalšie. Škodlivé je aktívne aj pasívne fajčenie.
  • Vapovanie: Hoci zatiaľ nie sú úplne známe dlhodobé účinky na zdravie, môže potenciálne spôsobiť kašel, zápal pľúc či iné ochorenia dýchacej sústavy.


4. Návykovosť


  • Fajčenie: Nikotín v cigaretách je vysoko návykový. Okrem fyzickej závislosti vzniká aj psychická závislosť na samotnom rituále fajčenia.
  • Vapovanie: Ak je v e-liquide prítomný nikotín, je vapovanie rovnako návykové. Ak nikotín prítomný nie je, nedochádza k fyzickej závislosti, no vapovanie môže byť stále psychickou závislosťou. Potenciálnym rizikom je tiež vyššia atraktivita pre mladých najmä kvôli príchutiam.


5. Vplyv na okolie


  • Fajčenie: Pri fajčení vzniká výrazný dym a zápach, čo nielen znečisťuje vzduch, ale obťažuje a škodí aj nefajčiarom. Fajčenie je tiež obmedzené vo väčšine vnútorných priestorov. V súčasnosti je tiež spoločensky viac odmietané.
  • Vapovanie: Produkovaný aerosól má oveľa slabší zápach a nevzniká pri tom žiaden dym. Vapovanie je tak všeobecne viac akceptované na verejnosti, ako aj v interiéroch. Menej totiž obťažuje okolie.


6. Cena


  • Fajčenie: Náklady na cigarety sú vysoké, pričom ceny stále rastú. Pravidelné užívanie je tak finančne náročné.
  • Vapovanie: Počiatočná investícia do zariadenia na vapovanie môže byť vyššia, ale náklady na pravidelné užívanie sú zvyčajne nižšie v porovnaní s cigaretami.


Záver


Vapovanie má oproti fajčeniu menej momentálne známych negatív a aj preto je dnes vnímané ako modernejšia a menej škodlivá alternatíva cigariet. Bez ohľadu na to je však potrebné vapovať s rozvahou a byť si vedomý aj negatívnych dôsledkov a rizík, ako je napríklad tvorba závislosti či negatívny vplyv na dýchaciu sústavu.

Prečítaj si tiež

Články, ktoré by ťa mohli zaujímať

Nikotín a vývoj mozgu: Prečo je dôležité chrániť deti pred včasným užívaním nikotínu

Hoci je užívanie nikotínových produktov legálne až od 18 rokov, mnohí s ním začínajú skôr. Ohrozujú tak svoje zdravie, budúcnosť a vystavujú sa riziku vzniku závislosti.

Koľko potiahnutí má cigareta? Porovnanie klasickej a e-cigarety

Cigareta vs. e-cigareta: zisti, koľko potiahnutí v priemere obsahujú, čo ovplyvňuje ich počet a aké majú dôsledky na zdravie.

Následky vapovania a jeho škodlivosť: Ako to teda je so zdravím?

Vapovanie si získava čoraz viac priaznivcov a jeho popularita stále rastie. Je to ale skutočne bezpečnejšia voľba?

Mýty a fakty o bezdymových produktoch, ktorým rodičia často veria

  Bezdymové produkty a elektronické cigarety sú na našom trhu stále pomerne neznámou novinkou. Preto sa často stretávame s rôznymi dezinformáciami, ktoré užívanie týchto produktov zľahčujú alebo prezentujú v nesprávnom svetle.

Ako prestať fajčiť a čo sa so mnou stane, keď prestanem?

❤️Chceš sa nadobro zbaviť cigariet? Ukážeme ti, čo pomáha pri odvykaní, ako prekonať chuť na cigaretu a aké zmeny čakajú tvoje telo po poslednej cigarete.

Registruj sa a využi našu veľkorysú akciu 1+1 na svoju prvú objednávku

Zaregistruj sa a získaj akciu 1+1 na svoju prvú objednávku. Stačí keď klikneš na tlačidlo nižšie a vyplníš svoje údaje.

Chcem získať akciu 1+1