Top značky
Populárne značky
Edukácia
V dnešnej dobe sa nikotín neskrýva len v klasických cigaretách, ale aj v elektronických cigaretách či bezdymových produktoch, ktoré sú ich modernou alternatívou. Hoci sú často prezentované ako menej škodlivé, nie je to celkom pravda.
Práve deti a mladiství sú rizikovou skupinou, ktorá týmto produktom ľahko podľahne, preto je dôležité rozprávať sa s nimi o rizikách. Rovesníci, okolie a sociálne médiá majú veľký vplyv na postoj detí k nikotínu.
Túžba zapadnúť môže spôsobiť, že podľahnú kamarátom, ktorí fajčia, vapujú či používajú rôzne bezdymové produkty. Ich používanie môžu vnímať ako znak dospelosti a slobody, čo zvyšuje riziko experimentovania. Sociálne médiá a influenceri navyše často propagujú tieto produkty ako neškodné.
Tou najlepšou prevenciou je otvorená komunikácia rodičov a pedagógov s deťmi a mladistvými.
Jej cieľom by malo byť oboznámiť ich s rizikami fajčenia, vapovania a používania bezdymových produktov, budovanie kritického myslenia a podpora sebavedomia, aby dokázali odolať tlaku rovesníkov či sociálnych sietí a robili uvážené rozhodnutia.
Odporúča sa začať hovoriť s deťmi o rizikách nikotínu čo najskôr a primerane ich veku:
Rodičia by si mali s deťmi predovšetkým budovať vzájomnú dôveru. Namiesto zákazov a moralizovania, čo môže mať častokrát opačný efekt, by mali byť skôr otvorení a neodsudzovať ani to, ako už dieťa nikotín vyskúšalo.
Psychológovia radia zistiť dôvod a hľadať spoločne riešenie.
Odporúča sa kladenie nenútených otázok, ktoré ukazujú záujem rodiča o to, čo si dieťa myslí, napr.:
Rodič by mal pritom dieťa aktívne počúvať a rešpektovať jeho názory. V opačnom prípade sa môže dieťa uzavrieť.
V neposlednom rade by rodičia mali ísť príkladom.
Ak niektorý rodič sám fajčí alebo používa bezdymové produkty, možno by mal prehodnotiť svoje návyky, ktorými môže nevedomky vplývať na svoje deti. Tie sa totiž odmalička učia pozorovaním.
Ak pri rozhovore zistíte, že dieťa vyskúšalo alebo užíva nikotínové produkty, dôležité je zachovať pokoj. Vyhnite sa hnevu, kričaniu či trestom, ktoré väčšinou nič nevyriešia.
Pokojná a otvorená komunikácia naopak pomôže deťom cítiť sa bezpečne a nebáť sa priznať pravdu, nech je akákoľvek. Spomeňte si tiež na to, ako ste sa správali v ich veku, a pokúste sa s nimi stotožniť.
Namiesto toho sa snažte porozumieť dôvodom – pokúste sa zistiť, či išlo o:
Na základe toho sa snažte nájsť riešenie. Ak dieťa fajčí alebo používa bezdymové produkty pravidelne, ponúknite mu podporu pri odvykaní a pomôžte mu nájsť zdravšie spôsoby relaxácie, zvládania stresu či tlaku okolia.
Vysvetlite dieťaťu riziká užívania nikotínu a upozornite ho, že ani bezdymové produkty (e-cigarety, bezdymky, vaporizéry, nikotínové vrecúška či šňupací tabak) nie sú bez rizika, hoci sú často propagované ako menej škodlivé. Hovorte tiež o finančných aspektoch či vplyve nikotínu na športový výkon a fyzický vzhľad (napríklad pleti a nechtov).
Práve to môže byť pre chlapcov a dievčatá v tomto veku dôležitejšie ako dlhodobé zdravotné dôsledky.
Posilňovanie sebavedomia a odolnosti voči nátlaku je dôležité pre to, aby deti a tínedžeri dokázali odmietnuť škodlivé správanie, akým je aj užívanie nikotínu. Podporujte preto deti v tom, aby si vážili svoje hodnoty a nestavali svoju hodnotu na názoroch ostatných.
Učte ich, ako si vyberať správny kolektív, ktorý nebude mať negatívny vplyv na ich rozhodnutia a životný štýl. Veďte ich tiež k asertívnemu správaniu a nacvičte si s nimi spôsoby, ako slušne odmietnuť cigaretu či bezdymový produkt.
Pomôžte im ujasniť si dôvody, prečo by to mali odmietnuť (zdravie, šport, peniaze, osobné preferencie…). Prejdite si spoločne rôzne situácie, v ktorých by mohli čeliť tlaku vyskúšať nikotín, a reakcie na ne. Nácvik odpovedí im môže pomôcť vyjadriť jasné NIE bez pocitu viny či hanby.
Príklad odpovedí:
Správna komunikácia o nikotíne môže deťom pomôcť robiť správne rozhodnutia a odolať tlaku ostatných. Dôležité je rozprávať sa o rizikách a dôsledkoch už v mladom veku, posilňovať sebavedomie a asertivitu detí a učiť ich, ako nikotín odmietnuť.
Zároveň je potrebné vyjadriť im pochopenie aj vtedy, ak sa k používaniu nikotínových produktov priznajú. Kľúčom k úspechu je budovanie dôverného vzťahu založenom na otvorenej komunikácii.
Články, ktoré by ťa mohli zaujímať
Bezdymové produkty sú u mladých čoraz populárnejšie, no ich užívanie môže ohroziť zdravie detí. Zistite, aké riziká prinášajú, ako spoznať varovné signály a ako predchádzať závislosti na nikotíne.
Fajčenie je škodlivý zlozvyk, ktorý neohrozuje len fajčiarov, ale aj ľudí v ich okolí. Cigaretový dym totiž nie je možné vo vzduchu len tak izolovať a ak sa v prítomnosti fajčiarov nachádza ktokoľvek iný, časť z neho vdýchne.
Je v poriadku prestať fajčiť zo dňa na deň? Zisti, ako to celé zvládnuť! Objav praktické tipy na úspešné odvykanie a výhody pre tvoje zdravie, vzhľad a peňaženku.
Fajčenie a vapovanie nie sú jedinými spôsobmi užívania nikotínových výrobkov. Pre tých, ktorým z akéhokoľvek dôvodu nevyhovuje dym či para a hľadajú diskrétnejší spôsob, sú tu napríklad nikotínové sáčky.
Zaregistruj sa a získaj zľavu až 10 € na svoju prvú objednávku. Stačí keď klikneš na tlačidlo nižšie a vyplníš svoje údaje.
Chcem získať zľavu 10 €