_

Ospravedlňujeme sa za dočasne zníženú skladovú zásobu vybraných produktov. Táto situácia je spôsobená legislatívnymi zmenami – zavedením spotrebnej dane na elektronické cigarety a nikotínové výrobky na Slovensku, čo dočasne ovplyvnilo dostupnosť týchto produktov, pretože každý produkt musí byť po novom a opatrený kontrolnou známkou=kolkom.

Bezdymky

Mýty a fakty o bezdymových produktoch, ktorým rodičia často veria

clanok-pluca

Bezdymové produkty a elektronické cigarety sú na našom trhu stále novinkou. Mnohí ľudia, vrátane rodičov mladých tínedžerov, o nich ešte nemajú dostatok poznatkov. Môžu preto veriť rôznym mýtom, ktoré užívanie týchto produktov zľahčujú alebo prezentujú v nesprávnom svetle.

Produkty typu e-cigarety, bezdymky, POD systémy alebo nikotínové vrecúška ponúkajú modernú alternatívu ku klasickým cigaretám. Mnohé z nich však zasiahli trh rýchlejšie, než ich stihla spoločnosť alebo veda úplne dobehnúť. 

Niet preto divu, že nie všetky prezentované informácie o nich sú pravdivé alebo kompletné.

Najčastejšie príčiny mýtov

Tu nájdete niekoľko najzákladnejších dôvodov, prečo je téma vapovania a užívania bezdymových produktov spojená s veľkým množstvom mýtov: 

  • Absencia dlhodobých štúdií – na rozdiel od tradičných cigariet sú tieto produkty na trhu len niekoľko rokov, preto nie sú k dispozícii spoľahlivé údaje a dlhodobé štúdie o ich vplyve na ľudské zdravie.
  • Nedostatočná informovanosť – mnohí ľudia začnú užívať tieto produkty bez akýchkoľvek znalostí o ich zložení, fungovaní a účinkoch, a rozhodujú sa len na základe vlastných dojmov.
  • Nevhodný marketing – niektoré značky a ich propagátori tieto produkty nevhodne komunikujú najmä na sociálnych sieťach, kde sú tieto informácie prístupné aj neplnoletým ľuďom.
  • Zámena pojmov a produktov – mnohí nefajčiari alebo laici nepoznajú rozdiely medzi jednotlivými produktmi, napr. medzi vaporizérom, zahrievaným tabakom a nikotínovým vrecúškom.

Výsledkom tohto všetkého je priestor na špekulácie a zjednodušenia. V tomto článku sa preto zameriame na niektoré z mýtov a poloprávd, ktoré sa pokúsime vysvetliť a uviesť na pravú mieru.

Tu sú najčastejšie z nich.

Mýty a legendy o bezdymových produktoch

1. Mýtus: „Bezdymové produkty sú úplne bezpečné.“

Fakt: Nie je možné označiť ich za bezpečné.

Hoci môžu byť potenciálne menej škodlivé ako klasické cigarety. Obsahujú totiž menšie množstvo nebezpečných látok a nedochádza v nich k spaľovaniu, ktorého produktom je najmä decht a oxid uhoľnatý. 

Napriek tomu môžu obsahovať vysoko návykový nikotín a ďalšie potenciálne škodlivé látky.

2. Mýtus: „E-cigarety predsa neobsahujú nikotín.“

Fakt: Väčšina produktov nikotín v určitej koncentrácií obsahuje.

Hoci sú na trhu dostupné aj náplne do e-cigariet s nulových obsahom nikotínu (tzv. beznikotínové), väčšina elektronických cigariet a bezdymových produktov nikotín v určitej koncentrácii obsahuje. Navyše, aj beznikotínové náplne obsahujú iné chemikálie s potenciálnym rizikom.

3. Mýtus: „Je v poriadku používať bezdymky vnútri, lebo nedymia.“

Fakt: Aj bezdymové produkty môžu byť pre svoje okolie nepríjemné.

Aj keď pri používaní bezdymových produktov nevzniká klasický dym, aj prítomný aerosól (para) obsahuje jemné častice, nikotín a ďalšie látky, ktoré znečisťujú vzduch v interiéri. Aj bezdymové produkty tak môžu byť nepríjemné a škodlivé pre okolie.

4. Mýtus: „Keď prejdem na e-cigarety, som nefajčiar.“

Fakt: Bezdymky môžu pomôcť prestať s fajčením, avšak stále nie ste nefajčiar.

Výmena klasických cigariet za bezdymové produkty môže byť cestou, ako postupne prestať s fajčením. Aj používanie e-cigariet a bezdymových produktov sa však považuje za formu užívania nikotínu, teda môžete byť stále závislý. Ide len o alternatívu.

5. Mýtus: „Bezdymové produkty nespôsobujú závislosť.“

Fakt: Ak obsahujú nikotín, fyzická závislosť môže vzniknúť.

Väčšina z nich obsahuje nikotín, ktorý je vysoko návykový – rovnako ako ten v klasických cigaretách. Ak nikotín neobsahujú, nemôže sa vytvoriť fyzická závislosť. Stále je však možné vytvoriť si istú psychickú závislosť na používaní týchto produktov.

6. Mýtus: „Aspoň nefajčí klasické cigarety, tak je to v pohode.“

Fakt: Aj bezdymky môžu ovplyvniť vývoj detí.

Touto vetou si mnohí rodičia ospravedlňujú závislosť svojich detí, no nemali by. Aj bezdymové produkty s obsahom nikotínu aj bez, môžu negatívne ovplyvniť psychický vývoj detí, spôsobiť závislosť či zapríčiniť problémy s pozornosťou. 

Negatívne tiež vplývajú na srdcovo cievny a dýchací systém, a zvyšujú riziko vzniku rakoviny (hoci je nižšie ako pri fajčení).

7. Mýtus: „Vapovanie je len para, ktorá nie je škodlivá.“

Fakt: Ide o aerosól a nie čistú vodnú paru.

Nejde o čistú vodnú paru, ale aerosól, ktorý obsahuje rôzne ďalšie chemické látky: 

  • nikotín, 
  • ťažké kovy, 
  • formaldehyd, 
  • acetaldehyd, 
  • propylénglykol,
  • glycerol, 
  • rôzne arómy a ďalšie. 

Tie môžu škodiť dýchacím cestám, imunitnému systému, zvýšiť riziko zápalov, kardiovaskulárnych ochorení a podobne.

8. Mýtus: „Je to legálne, takže to nemôže byť nebezpečné.“

Fakt: Aj alkohol a klasické cigarety sú legálne, no vo všeobecnosti zdraviu neprospievajú.

Alkohol a cigarety sú taktiež legálne a nedá sa povedať, že by mali prospešný vplyv na ľudské zdravie. Zároveň treba zdôrazniť, že používanie bezdymových produktov je rovnako zakázané pre neplnoleté osoby ako bežné cigarety, hoci vás vaše deti môžu presvedčiť o opaku.

9. Mýtus: „Na e-cigarety alebo nikotínové vrecúška nemôžem byť závislý.“

Fakt: Akýkoľvek produkt s nikotínom môže spôsobiť závislosť.

Je jedno v akom produkte je nikotín obsiahnutý, stále spôsobuje silnú závislosť. Zvlášť citliví sú mladí ľudia, u ktorých môže závislosť vzniknúť už po niekoľkých dňoch. Následne to často vedie k zvyšovaniu dávky a prechodu na silnejšie formy nikotínu.

10. Mýtus: „Zatiaľ to nemá žiadne následky, tak to asi nevadí.“

Fakt: Máme málo štúdií o dlhodobým následkoch vapovania.

V súčasnosti ešte nie je dostatok štúdií, ktoré by priniesli poznatky o dlhodobých dôsledkoch alebo následkoch nikotínu na ľudské zdravie. Tie môžu byť dlho skryté a prejaviť sa oveľa neskôr na zdraví, psychike či kondícii. 

Najlepšie je preto s jeho užívaním nezačínať.

Rodičia by pred fenoménom bezdymových produktov určite nemali zatvárať oči. Ak ich deti tieto produkty používajú alebo chcú používať, mali by byť dostatočne informovaní o ich vlastnostiach a možných rizikách. 

Už nikdy sa preto nenechajte oklamať tým, že „je to len para“.

Prečítaj si tiež

Články, ktoré by ťa mohli zaujímať

Nikotín a vývoj mozgu: Prečo je dôležité chrániť deti pred včasným užívaním nikotínu

Hoci je užívanie nikotínových produktov legálne až od 18 rokov, mnohí s ním začínajú skôr. Ohrozujú tak svoje zdravie, budúcnosť a vystavujú sa riziku vzniku závislosti.

Koľko potiahnutí má cigareta? Porovnanie klasickej a e-cigarety

Cigareta vs. e-cigareta: zisti, koľko potiahnutí v priemere obsahujú, čo ovplyvňuje ich počet a aké majú dôsledky na zdravie.

Následky vapovania a jeho škodlivosť: Ako to teda je so zdravím?

Vapovanie si získava čoraz viac priaznivcov a jeho popularita stále rastie. Je to ale skutočne bezpečnejšia voľba?

Ako prestať fajčiť a čo sa so mnou stane, keď prestanem?

❤️Chceš sa nadobro zbaviť cigariet? Ukážeme ti, čo pomáha pri odvykaní, ako prekonať chuť na cigaretu a aké zmeny čakajú tvoje telo po poslednej cigarete.

Registruj sa a využi našu veľkorysú akciu 1+1 na svoju prvú objednávku

Zaregistruj sa a získaj akciu 1+1 na svoju prvú objednávku. Stačí keď klikneš na tlačidlo nižšie a vyplníš svoje údaje.

Chcem získať akciu 1+1