Top značky
Populárne značky
Ostatné
Ak sa dennodenne zamýšľaš nad tým, kedy je ten správny čas skoncovať s fajčením, máme pre teba tip. Vedel si, že 20. novembra si pripomíname Medzinárodný deň bez fajčenia, ktorý bol vyhlásený Medzinárodnou úniou v boji proti rakovine (UICC)?
Tento deň je skvelou príležitosťou zamyslieť sa nad tým, čo fajčenie robí s naším zdravím, a ako spraviť prvý krok k životu bez cigariet.
Cigarety aj napriek dlhodobej osvete o ich škodlivosti stále predstavujú veľké riziko pre naše zdravie. Nielenže poškodzuje pľúca, ale tiež oslabujú imunitný systém, čo robí fajčiarov náchylnejších na infekcie.
V súčasnom postpandemickom období je tiež dôležité si uvedomiť, že fajčenie môže zhoršiť priebeh infekčných ochorení a patrí k hlavným rizikovým faktorom vzniku rakoviny pľúc a chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP).
Tak hovoria dáta Európskej komisie z roku 2023. Najväčší podiel fajčiarov pochádza z Bulharska (37 %) a Grécka (36 %); najmenej tabaku holdujú v Holandsku (11 %) a Švédsku (8 %).
Na Slovensku na tom nie sme o nič lepšie – podľa dostupných čísel fajčí až 27 % Slovákov, čo nás radí v prvej desiatke „najväčších fajčiarov” na 9. miesto. Hoci podiel fajčiarov v populácii klesá, stále ide o obrovský zdravotný problém, ktorý ročne spôsobuje smrť až 8 miliónov ľudí na celom svete.
Odhaduje sa, že z tohto počtu až 1 milión tvorili tzv. pasívni fajčiari.
Okrem toho, že ide o zdraviu škodlivý návyk, predstavuje aj obrovskú finančnú záťaž pre tvoju peňaženku. Ak napríklad vyfajčíš 4 krabičky týždenne, mesačne ťa to môže vyjsť aj na viac ako 92 eur; ročne sa môže suma za cigarety vyšplhať až do výšky 1 120 eur. Navyše, pri neustálych snahách o vyššie zdaňovanie tabakových výrobkov sa budú tvoje náklady na cigarety neustále zvyšovať.
Znepokojivé sú aj štatistiky, na ktoré upozorňuje Aliancia NIE rakovine.
Podľa nej na Slovensku umiera každé 4 hodiny na rakovinu pľúc 1 Slovák/Slovenka. Keď vezmeme do úvahy, že v dôsledku fajčenia vzniká až 90 % prípadov rakoviny pľúc u mužov a 80 % prípadov u žien, ide o alarmujúce čísla.
Medzinárodný deň bez fajčenia je ideálnou príležitosťou na to, aby si urobil prvý krok k životu bez cigariet. Môže to byť deň, kedy sa rozhodneš prekonať samého seba a vyskúšať si, aké je to byť bez cigarety aspoň 24 hodín.
Počas tohto dňa si na sebe overíš mieru svojho odhodlania a možno ťa to namotivuje úplne prestať. Ak sa rozhodneš skoncovať s fajčením, ale nevieš, kde začať, neboj sa, nie si v tom sám.
Motivácia je kľúčová, a preto je dôležité nájsť si správny dôvod, prečo sa to rozhodneš spraviť. Či už je to zdravie, lepšia kondícia, viac peňazí alebo kvalitnejší spánok – mať jasný cieľ ti môže pomôcť prejsť týmto procesom.
Ak máš vo svojom okolí niekoho, kto chce skoncovať s fajčením, začnite spolu! Môže to byť skvelý spôsob, ako si navzájom pomáhať a motivovať sa počas tohto náročného procesu. Zdieľanie podobnej “abstinenčnej” výzvy vás môže ešte viac stmeliť – budete prechádzať rovnakými pocitmi, výzvami a úspechmi a budete si oporou v prípade, že jedného z vás zaskočí chuť na cigaretu.
Nastavte si spoločné ciele, ktoré vás budú spájať.
Napríklad, môžete si dať výzvu na 24 hodín bez cigarety a sledovať, ako sa obaja cítite, keď cigaretu necháte celý deň bokom. Táto malá, ale významná výzva môže tebe aj tvojmu kamarátovi ukázať, že to vydržíte aj dlhšie ako 24 hodín.
Fajčenie má vážny dopad na tvoje zdravie, no každým dňom a mesiacom bez cigariet sa tvoje telo začína regenerovať. Určité zdravotné benefity sa na tvojom tele odzrkadlia už po prvom dni, niektoré sa dostavia neskôr.
Okrem zdravotných výhod ti život bez cigarety prinesie aj výrazné zlepšenie jeho kvality. Tvoje telo bude mať viac energie, pleť bude vyzerať zdravšie a dýchacie cesty sa začnú čistiť.
Tieto pozitívne zmeny ovplyvnia tvoj každodenný život a celkový pocit pohody:
Fajčenie je drahý zvyk – ak prestaneš fajčiť, ušetríš nielen na cigaretách, ale aj na liečbe zdravotných problémov, ktoré ti fajčenie môže spôsobiť. Tvoje finančné možnosti sa zlepšia a ušetrené peniaze môžeš využiť na niečo oveľa prospešnejšie.
Môžeš ich napríklad investovať a o pár desiatok rokov si za ne kúpiť dom či auto.
Len si to predstav – ak by si mesačne investoval 92 eur s ročným zhodnotením 3,5 %, o 30 rokov by si bol bohatší približne o 58 000 eur. Bohatší, zdravší, krajší a bez cigaretového zápachu.
O tom sa už oplatí uvažovať, však?
Rozhodnutie, či prestať fajčiť náhle alebo postupne, závisí od tvojej osobnosti a závislosti na nikotíne. Ak sa rozhodneš skončiť s fajčením nárazovo, môže to viesť k silným abstinenčným príznakom – najmä, ak si tuhým fajčiarom.
Na druhej strane je to však rýchly spôsob, ako sa zbaviť závislosti.
Postupné znižovanie počtu cigariet alebo prechod na slabšie nikotínové náhrady môže byť menej stresujúci, ale vyžaduje viac trpezlivosti a odhodlania vytrvať. Obe metódy sú účinné, dôležité je nájsť tú, ktorá ti bude vyhovovať po fyzickej aj psychickej stránke.
Nikotínové náhrady, ako sú žuvačky, náplasti, lieky alebo spreje, môžu pomôcť zmierniť abstinenčné príznaky a uľahčiť prechod k životu bez cigariet. Tieto náhrady poskytujú tvojmu telu “potrebné” množstvo nikotínu, čím pomáhajú zmierniť chuť na cigaretu a znižujú nepríjemné symptómy, ako sú podráždenosť, úzkosť či nervozita, ktoré sa často spájajú s odvykaním.
Výhodou nikotínových náhrad je, že uvoľňujú nikotín bez niektorých škodlivých látok, ktoré sa nachádzajú v cigaretovom dyme, ako sú napr. decht a oxid uhoľnatý.
Tým pádom je tvoj proces odvykania od cigariet menej škodlivý, pričom postupným znižovaním dávky nikotínu je tvojmu telu umožnené prispôsobiť sa životu bez cigariet.
Prestať fajčiť nie je len o fyzickom odvykaní, ale aj o mentálnom nastavení. Aby si bol úspešný, je dôležité mať jasný cieľ a dôvod, prečo chceš prestať. Premysli si, čo ťa motivuje – je to lepšie zdravie, viac energie alebo peniaze?
Vytvorenie plánu a nastavenie konkrétnych cieľov ti pomôže udržať sa na správnej ceste.
Zároveň sa musíš pripraviť na abstinenčné príznaky, ako sú podráždenosť, úzkosť alebo chuť na cigaretu. Mysli na to, že tieto príznaky sú normálne a iba dočasné; dokonca existujú techniky, ktoré ti pomôžu ich zvládnuť.
Hlboké dýchanie, rôzne fyzické aktivity (napr. šport) alebo relaxačné cvičenia ti môžu pomôcť zmierniť stres. Neboj sa tiež vyhľadať pomoc odborníka – napríklad psychológ ti môže poskytnúť cenné rady, pomôže prekonať náročné chvíle a bude ti oporou na ceste k životu bez cigarety.
Pamätaj, že s každým dňom sa budeš cítiť lepšie a za nejaký čas si už na cigaretu ani nespomenieš. 🙂
Každý deň bez cigarety znamená krok vpred, a aj keď to nebude vždy jednoduché, práve tento deň ti môže poskytnúť potrebnú motiváciu a môže byť tým správnym impulzom, ktorý potrebuješ.
Neboj sa požiadať o pomoc – či už svojich blízkych, alebo odborníkov.
Potrebuješ pomoc?
Články, ktoré by ťa mohli zaujímať
❤️Chceš sa nadobro zbaviť cigariet? Ukážeme ti, čo pomáha pri odvykaní, ako prekonať chuť na cigaretu a aké zmeny čakajú tvoje telo po poslednej cigarete.
Bezdymové produkty sú u mladých čoraz populárnejšie, no ich užívanie môže ohroziť zdravie detí. Zistite, aké riziká prinášajú, ako spoznať varovné signály a ako predchádzať závislosti na nikotíne.
Ako s deťmi hovoriť o rizikách nikotínu? Zistite, kedy začať rozhovor, ako efektívne komunikovať a pomôcť im odolať tlaku rovesníkov. Praktické tipy pre rodičov.
Fajčenie je škodlivý zlozvyk, ktorý neohrozuje len fajčiarov, ale aj ľudí v ich okolí. Cigaretový dym totiž nie je možné vo vzduchu len tak izolovať a ak sa v prítomnosti fajčiarov nachádza ktokoľvek iný, časť z neho vdýchne.
Zaregistruj sa a získaj akciu 1+1 na svoju prvú objednávku. Stačí keď klikneš na tlačidlo nižšie a vyplníš svoje údaje.
Chcem získať akciu 1+1